25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu

25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu odbędzie się w dniach 5-8 grudnia 2018 r.

Program tej szczególnej edycji Festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach przygotowany ze szczególną starannością, zapowiada się bardzo interesująco.

W Koncercie Inauguracyjnym wystąpi Warszawskie Tango Elektryczne, formacja która w swej twórczości daje upust fascynacji tangiem połączonej z otwartością na nowe gatunki muzyczne. W skład zespołu wchodzą znakomici polscy muzycy z grającym tym razem na bandoneonie, Klaudiuszem Baranem na czele, a w Przemyślu muzykom towarzyszyć będzie znakomita polska aktorka i wokalistka Katarzyna Dąbrowska. Podczas drugiego koncertu zaplanowanego na mikołajkowy wieczór wystąpi tętniący bałkańskim temperamentem duet z Czarnogóry: Miran Begić – skrzypce i Predrag Janković – akordeon. Na program koncertu złożą się utwory klasyczne w autorskich opracowaniach muzyków, a także charakterystyczne dla  regionu bałkańskiego kompozycje. Trzeci wieczór upłynie pod znakiem europejskiego folku.  W Przemyślu wystąpi Etnos Ensemble, zespół który w swej twórczości czerpie z tradycji europejskiej wplatając w nią elementy jazzu.

Program uzupełni tradycyjnie Konkurs akordeonowy w 5 kategoriach wiekowych i 3 kategoriach muzyki kameralnej. W Jury konkursowym zasiadać będą najwybitniejsi przedstawiciele nie tylko polskiej ale także światowej akordeonistyki, a przewodniczyć im będzie prof. Joachim Pichura.

W pierwszej części Koncertu Finałowego wystąpią Laureaci części konkursowej, natomiast całości dopełni występ znakomitych akordeonistów: Grzegorza Palusa oraz Aleny Budzinakovej-Palus z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. Na program  koncertu złoży się między innym prawykonanie pierwszego w historii polskiej akordeonistyki koncertu podwójnego autorstwa Anny Sowy.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.akordeon.org.pl

Dariusz Baszak
Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
im. Artura Malawskiego w Przemyślu