Wernisaż wystawy “Retrospekcje” w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie

Spotkanie po latach Jesienią 2016 roku miałem ogromną przyjemność „skreślić” kilka słów do katalogu wystawy zatytułowanej „Ruszyliśmy z Miejsca „ prezentowanej w krośnieńskim Biurze Wystaw Artystycznych. Jej bohaterami byli absolwenci naszego liceum z 1991 roku. Wystawę zorganizowali w 25 rocznicę matury. Zafundowali nam sentymentalną podróż i radość z odzyskanego czasu. Znowu stanął mi przed oczami biedny, ale kochany budynek szkoły w Miejscu Piastowym. Powróciły wspomnienia ciągłych remontów, wizyt sanepidu, straszenia zamknięciem szkoły, ale także wspaniałych uroczystości szkolnych, wystaw, zabaw, spotkań i zaangażowanych w życie szkoły uczniów.

Dzisiaj również z wielką radością wracam do lat pracy w Miejscu Piastowym. Wystawa prac absolwentów szkoły, którzy rozpoczęli naukę w liceum w Miejscu Piastowym ma szczególne znaczenie. Pracom uczniów towarzyszą dzieła Pedagogów, którzy związali swoje życie zawodowe z naszą szkołą. Ta wystawa dla mnie jest spotkaniem po latach, powrotem do miejsc nieobecnych, do przestrzeni które zapisały swój ślad, będący ważnym etapem życia i zawodowej drogi.

Dlaczego piszę o wyjątkowości tej wystawy ? Dlatego, gdyż niewiele widziałem wydarzeń artystycznych, wystaw, które tak mocno odwoływałyby się do pierwszej siedziby szkoły, które pokazują wielki emocjonalny związek absolwentów ze swoją szkołą. Pierwsi absolwenci ukończyli szkołę w maju 1984 roku. Ja rozpocząłem swoją pracę w tej szkole 1 września 1984 roku. Oprócz pierwszego rocznika wszystkich pozostałych uczniów miałem okazję uczyć.

Przez osiem lat prowadzenia szkoły w Miejscu Piastowym też mocno się z nią związałem. Pokochałem to Miejsce. Dlatego dzisiaj rozumiem tę Ich więź. Gdy we wrześniu 1992 roku przenosiliśmy szkołę do Krosna to towarzyszyły mi skrajne uczucia, radość mieszała się ze smutkiem i nutką nostalgii. Nasza szkoła i ta z Miejsca Piastowego i ta z Krosna, ma znaczący udział w kreowaniu kultury krośnieńskiej. Świadczy o tym wiele prac plastycznych zrealizowanych dla szkół, przedszkoli, domów dziecka, szpitali , hospicjów itp. Prace uczniów znajdują się w wielu miejscach w Polsce, w placówkach kultury, kościołach, instytucjach i urzędach. Nasza szkoła to także dziesiątki wystaw uczniów i nauczycieli, to spora liczba wybitnych absolwentów, dzisiaj profesorów wyższych uczelni, uznanych twórców i artystów, a przede wszystkim to ponad tysiąc uczciwych, prawych, wrażliwych ludzi , którzy w swoim curriculum vitae mają zapisany pięcioletni lub czteroletni okres nauki w Liceum Plastycznym w Miejscu Piastowym lub w Krośnie. Wielu z nich twierdzi, że były to najpiękniejsze lata w ich życiu.

Rok szkolny 2018/2019 jest czterdziestym w historii pracy szkoły. Przez te lata zmieniały się specjalności, specjalizacje, pracownie, siedziba szkoły, nauczyciele, natomiast jedno pozostało niezmienne- serce do sztuki, do poszukiwania w otaczającym świecie Piękna Dobra i Mądrości.

Spotkanie po latach, którego jesteśmy świadkami daje, okazję do przemyśleń na temat przemian jakimi podlega sztuka, jak zmieniają się konwencje i formy artystycznej wypowiedzi. To spotkanie to konfrontacja postaw osiągnięć i dokonań. Dzisiaj w pewien sposób zatrzymujemy czas, wspominamy minione lata .

Siła tradycji i pasja pozwalają nam zapisywać kolejne karty historii Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, które początki swe miało w magicznym Miejscu Piastowym. Kochani, dziękuję Wam za zaproszenie na spotkanie po latach. Dziękuję za wzruszenia, za wspomnienia i za inspiracje do dalszego odczuwania i rozumienia piękna.

Miejscowość, teren czy budynek na pewno potrafią stworzyć specyficzny klimat.

Natomiast jakość i atmosferę pracy kształtują przede wszystkim Ludzie – Ich zaangażowanie, sumienność, umiejętności i wiedza.

I tak było przez 40 lat w naszym plastyku. Jestem pewien, że tak będzie nadal.

Zbigniew Gleń

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć TUTAJ