“Z inspiracji Patrona” Tadeusza Brzozowskiego – wystawa nauczycieli PLSP w Krośnie

Czterdziestolecie istnienia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie to okazja do wspomnień i refleksji, do analizy  tego wszystkiego, co spotkało nas w ciągu minionych lat. Zmieniało się miejsce szkoły i choć wiemy, że szkoła to nie tylko budynek ze  ścianami, ale przede wszystkim tworzący ją ludzie, to aspekt warunków lokalowych zaważył na przeniesieniu szkoły  z Miejsca Piastowego, która od 1979 tam istniała. Od 1992 roku szkoła wpisuje  się w koloryt „miasta szkła”. Kształci uzdolnioną plastycznie młodzież. Szkoła to przede wszystkim uczniowie, obdarzeni talentem, wrażliwi, oczekujący wsparcia, pełni pomysłów, otwarci i kreatywni. Przez kilka lat swego młodego życia poznają tajniki sztuk  plastycznych,  „wyfruwają” dalej, by zdobywać nowe doświadczenia, poszukiwać szczęścia, rozwijać  pasje i pozostawiają szkolne  miejsce dla młodszych kolegów.

Szkoła to pedagodzy, którzy z pasją pedagogiczną dzielą się wiedzą i umiejętnościami,  pomagają młodym ludziom rozwijać  talent i ekspresję twórczą. Praca bywa dla nich ciekawym i zarazem zaskakującym doświadczeniem zmienności szkolnego życia. Tworzą się relacje, które dają mnóstwo satysfakcji z pracy i pozwalają z  surowej materii  uczniowskiej wydobywać piękno artystycznej osobowości.
Różne są koleje losu, bywa, że ludzie odchodzą… Pozostawiają ślad – większy lub mniejszy, ale myślę, że kolorowy. Ślad, ze szkolnego życia, w którym szkolne rozterki, rozmowy przeżywania i odkrywania sztuki, zamieniają się w rzeczywistość najważniejszą: pasję życia i tworzenia, poszukiwania, dociekania, odnajdywania piękna i prawdy…

Ważnym wydarzenie dla społeczności „plastyka” było nadanie szkole imienia. Dzięki staraniom dyrektora szkoły Zbigniewa Glenia, pedagogów, a przede wszystkim zaangażowaniu Państwa Wacława i Doroty Kuczmów w 1989 roku Patronem szkoły został Tadeusz Brzozowski, znany artysta malarz, rysownik, pedagog, projektant tkanin, scenograf. Dzień nadania imienia szkole i towarzyszące temu uroczystości na trwałe zapisały się  nie tylko w pamięci inicjatorów, ale przede wszystkim w pamięci osób uczestniczących  w tych wydarzeniach. Dla pedagogów PLSP i uczniów osobowość profesora T. Brzozowskiego, jego osiągnięcia artystyczne, pozostawione teksty, stanowiły i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji i niedościgniony wzorzec. Społeczność szkolna wiele razy stawała przed wyzwaniem, którego „prowokatorem” był Tadeusz Brzozowski. Uczniowie tworzyli prace plastyczne, rysunkowe i malarskie, projekty rekwizytów czy strojów inspirowanych jego twórczością, wymyślali przedstawienia teatralne, w których Patron był głównym „aktorem”, prześcigali  się z wiedzy o T. Brzozowskim.

Wystawa „Z inspiracji Patrona” to kolejna odsłona fascynacji osobowością twórczą T. Brzozowskiego. Tym razem pedagodzy plastycy szukali inspirujących tematów związanych z Brzozowskim. Zachwyt nad linią, plamą malarską, czy kolorystyką sprawił, że możemy oglądać prace wyjątkowe i oryginalne, nacechowane indywidualnością każdego z uczestników. Każdemu z nich Patron Tadeusz Brzozowski podsuwał pomysły, wyciskał kolory z tub, pokazywał kierunki linii czy podpowiadał tytuły dzieł.

Prace prezentowane na wystawie to dzieła  pedagogów plastyków uczących  obecnie w szkole i trzech osób zaproszonych, które pełniły funkcję kierownika sekcji przedmiotów artystycznych, miały styczność z osobą Patrona, a także  zapisały się w historii szkoły budując  jej artystyczny wizerunek zbieżny z wartościami propagowanymi przez Tadeusza Brzozowskiego.

Grzegorz Tomkowicz

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.