8 złotych medali w jeden dzień dla sanockich akordeonistów

Trwa znakomita passa sanockich akordeonistów, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku. W zakończonym w stolicy Serbii World Open Online Music Competition zdobyli 6 pierwszych miejsc i 3 drugie. I miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Dawid Siwiecki z rewelacyjną punktacją 97 pkt. na 100 możliwych (druga ocena wśród 75 uczestników wszystkich kategorii) w zakresie muzyki klasycznej oraz I miejsca wśród wykonawców muzyki rozrywkowej, Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła – I miejsca solo oraz razem w duecie i Mateusz Neckar – nasz 11 letni najmłodszy zwycięzca. II lokaty zdobyli natomiast Adam Fedak i Kacper Sokół oraz Jan Małopolski – uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia. Tego samego dnia napłynęła radosna wiadomość z włoskiego Mediolanu. W zakończonym tam popularnym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Viva Italia 2021” brało udział z ogromnym powodzeniem
2 sanockich uczniów. Filip Siwiecki zdobył „Grand Prix”, Kacper Kosztyła I miejsce, zaś obaj chłopcy w tym duecie uzyskali II lokatę. Filip uzyskał przy tym „notę marzeń” – 10 pkt. na 10 możliwych. Równocześnie rozstrzygnięty został prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Wilnie, w którym znakomicie spisał się Kacper Kosztyła, zdobywając III nagrodę, tym cenniejszą, że przed nim było tylko 2 reprezentantów Chin, obecnie stanowiących absolutną czołówkę światową. Dodając do tego II nagrodę Dawida Siwieckiego (1 nie przyznano) w trudnej rywalizacji z muzykami innych specjalności w prestiżowym XV Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Wojtowicz w Jaśle i wyróżnienie Filipa w tym konkursie – można powiedzieć, że kwiecień był wspaniałym początkiem nowego sezonu artystycznego, a panująca pandemia nie tylko nie tylko nie przeszkodziła w osiągnięciu pięknych sukcesów ale dzięki upowszechnieniu możliwości uczestnictwa w konkursach poprzez nagrania video poszerzyła jeszcze możliwość w tym zakresie. A dla naszych utalentowanych dzieci, przy braku możliwości występów na żywo na estradzie – jest to wspaniałe przeżycie, cudowna podróż muzyczna po świecie, bardzo motywująca do dalszej wytężonej pracy nad rozwijaniem swoich muzycznych pasji.

            Wszyscy wymienieni laureaci są uczniami prof. ośw. Andrzeja Smolika, który otrzymał również dyplomy oraz gratulacje za wzorowe przygotowanie uczniów z Daugavpils, Belgradu i Jasła, zaś nagrania video wysokiej jakości, niezbędne dla dobrej prezentacji, zarejestrował Grzegorz Bednarczyk, przy wsparciu informatycznym Grzegorza Perkołupa. Warto również dodać, że kolejny akordeonista sanockiej szkoły został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu : Kacper Kosztyła otrzymał prestiżowe stypendium artystyczne Młodej Polski, jako jedyny akordeonista ze wszystkich szkół muzycznych w Polsce. W ubiegłym roku beneficjentem takiego stypendium był Filip Siwiecki, a nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorowano Dawida Siwieckiego. Tak więc sukcesy sanockich talentów dostrzegają i doceniają w kraju władze resortu kultury. Nasi akordeoniści są również wielką promocją Sanoka i sanockiej szkoły muzycznej na całym świecie. Prezentacje naszych mistrzów w ostatnim czasie oceniali m. in. jurorzy – wybitni muzycy, pedagodzy, akordeoniści i inni instrumentaliści, dyrygenci, kompozytorzy z wielu krajów i różnych kontynentów – m.in. z Kanady, Chin, Wietnamu, Izraela, Rosji, Włoch, Portugalii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Austrii, Serbii, Węgier, Hiszpanii, Słowacji. A ich nagrania umieszczone na Youtubie czy na stronach www konkursów podziwia niezliczona rzesza melomanów na całym świecie.

            Wielkie gratulacje należą się wszystkim laureatom, którzy ciężką codzienną praca, z równoczesną nauką w macierzystych szkołach, w pełni zasługują na dalszą pomoc i opiekę nad swoimi talentami. Podziękowania należą się również dyrekcji szkoły i radzie rodziców za stworzenie odpowiednich warunków do udziału w tak bogatej ofercie konkursowej.