Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie wystawiają operę dziecięcą „Calineczka”

Opera dziecięca „Calineczka” autorstwa Andrzeja i Urszuli Mozgałów nauczycieli Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. Pro Musica w Krośnie, została napisana z myślą o młodych odbiorcach. W utworze kompozytor Andrzej Mozgała oscyluje wokół muzyki klasycznej i rozrywkowej. Opera składa się z dwóch aktów podzielonych na XVI scen: Kołysanka, Aria Ropuchy, Chór Ropuch, Taniec Ropuch, Aria Motyla, Taniec Kwiatów, Duet Calineczki i Chrabąszcza, Chór Chrabąszczy, Taniec Chrabąszczy, Aria Calineczki, Duet Myszy i Kreta, Taniec Calineczki, Bajka Myszki, Duet Alicji i Jaskółki, Taniec Elfów, Finał. Całość trwa ponad godzinę. Libretto oparte jest na baśni H. Ch. Andersena pod tym samym tytułem, jednakże postacie, sceny i fabuła nieznacznie odbiegają od bajki pisarza.

Pomysł wystawienia działa scenicznego, oprócz programowych zajęć w szkole muzycznej, w dużej mierze inspirowany jest wielkim sukcesem jaki przyniosła wcześniejsza prezentacja opery “Alicja w Krainie Czarów” – była to pierwsza w Polsce opera dziecięca! – również autorstwa państwa Mozgałów, którą Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w 2013 roku prezentowała dwukrotnie w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz dwukrotnie na dużej sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Projekt ten otrzymał wówczas rekomendację oraz wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także sporo publikacji w krajowych mediach i specjalną audycję w Radio Rzeszów. Prywatna Szkoła Muzyczna Pro posiada spore doświadczenie w prezentacji dzieł scenicznych ponieważ od początku swojej działalności tj. od roku 1989 cyklicznie dwa razy w roku koncertuje, prezentując muzyczne widowiska z okazji Nowego Roku i Dnia Matki. Za każdym razem angażowany jest bardzo szeroki aparat wykonawczy (popisy solistów instrumentalistów, solistów wokalistów, orkiestra, chór i grupy taneczne) i w zależności od okazji posiadają one wyreżyserowany przebieg, narrację oraz scenografię ściśle nawiązując do tematyki ustalonej w tytule koncertu.

Gatunek muzyczny opera (wł. „dzieło”) to sceniczna forma wokalno-instrumentalna, w której muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istotą formy muzycznej – opera – jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Tak też dzieje się w przypadku opisywanej „Calineczki”. Jest fabuła – aktorzy (uczniowie Szkoły Muzycznej Pro Musica), są arie śpiewane – młodzi soliści (klasa wokalistyki), są fragmenty baletowe (uczniowie grup tanecznych Pro Musica), są partie chóralne (Chór Pro Musica) a całość spina muzyczna narracja orkiestrowa (Orkiestra Pro Musica) oraz piękne kostiumy i scenografia.