Podsumowanie 25. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu
8 grudnia br. zakończył się 25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu.
Program, tej szczególnej dla polskiej i światowej akordeonistyki, imprezy, która odbyła się w dniach 5-8 grudnia, podobnie jak w poprzednich latach był bardzo interesujący i w pełni spełnił oczekiwania publiczności.
W Koncercie Inauguracyjnym wystąpił Warsaw Tango Group, formacja która w swej twórczości daje upust fascynacji tangiem połączonej z otwartością na nowe gatunki muzyczne. W skład zespołu wchodzą znakomici polscy muzycy z grającym tym razem na bandoneonie, Klaudiuszem Baranem na czele, a w Przemyślu muzykom towarzyszyła znakomita polska aktorka i wokalistka Katarzyna Dąbrowska.
Podczas drugiego koncertu, zaplanowanego na mikołajkowy wieczór, wystąpił tętniący bałkańskim temperamentem duet z Czarnogóry: Miran Begić – skrzypce i Predrag Janković – akordeon. Na program koncertu złożyły się utwory klasyczne w autorskich opracowaniach muzyków, a także charakterystyczne dla regionu bałkańskiego kompozycje.
Trzeci festiwalowy wieczór upłynął pod znakiem europejskiego folku. W naszym mieście wystąpił Etnos Ensemble, zespół który w swej twórczości czerpie z tradycji europejskiej wplatając w nią elementy jazzu.
Program Festiwalu uzupełnił tradycyjnie Konkurs akordeonowy w 5 kategoriach wiekowych i 3 kategoriach muzyki kameralnej. Ponad 100 uczestników konkursu oceniało Jury, w którym zasiadali najwybitniejsi przedstawiciele nie tylko polskiej ale także światowej akordeonistyki, a przewodniczył im prof. Joachim Pichura z Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkami Jury byli ponadto: prof. Klaudiusz Baran i dr Grzegorz Palus z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dr Eneasz Kubit w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także goście z zagranicy: prof. Ricardas Sviackevicius i Raimondas Sviackevicius z Litwy, prof. Volodymyr Runchak z Ukrainy, prof. Giorgio Dellarole i Giuseppe Scigliano z Włoch oraz prof. Predrag Janković z Czarnogóry.
W części konkursowej, tego bardzo prestiżowego konkursu bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie szkół muzycznych regionu podkarpackiego.
W kategorii I (do lat 10) III miejsce zajął Mateusz Kałamarz z PSM I st. w Przeworsku z klasy mgr Sławomira Wilka.
W kategorii II (do lat 12) zwyciężył reprezentujący PSM I st. w Kolbuszowej Michał Stochel z klasy mgr Tomasza Blicharza.
Także zwycięzcą, tym razem w kategorii IV, (do lat 18) został, reprezentujący ZPSM w Przemyślu, Krzysztof Polnik z klasy mgr Dariusza Baszaka, a tuż za nim, na II pozycji, uplasował się Maciej Ochwat z PrSM II st. w Jaśle na co dzień pracujący pod kierunkiem mgr Tomasza Mazura.
Obok solistów także bardzo dobrze zaprezentowali się także młodzi kameraliści szkół podkarpackich. I tak w kategorii A (do lat 12) III miejsce zajął duet akordeonowy w składzie Marcin Antosz i Piotr Antosz ze SM I st. w Ropczycach, pracujący pod kierunkiem mgr Dariusza Kota.
W starszej kategorii do lat 18 zwyciężył kwartet Feraverto w składzie: Aleksandra Baszak – wiolonczela, Kinga Horochowik – fortepian, Dobrosław Jaboński – gitara i Krzysztof Polnik – akordeon. Zespół reprezentujący ZPSM w Przemyślu do występu został przygotowany przez mgr Dariusza Baszaka. W tej samej kategorii III miejsce zajął inny zespół z ZPSM w Przemyślu, a mianowicie Duo Sacco w składzie: Martyna Glesman – saksofon i Kacper Batycki – akordeon przygotowany przez mgr Sławomira Wilka i mgr Jacka Szotta.
W Koncercie Finałowym, który był podsumowaniem czterodniowych zmagań konkursowych i dopełnieniem festiwalowego programu, wystąpili Laureaci części konkursowej, a całości dopełnił występ znakomitych akordeonistów: Grzegorza Palusa oraz Aleny Budzinakovej-Palusz towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Zycha. Na program koncertu złożyło się między innym prawykonanie pierwszego w historii polskiej akordeonistyki koncertu na duet akordeonowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej autorstwa Anny Sowy.
Jubileuszowa edycja przemyskiego Festiwalu przeszła więc do historii, a na kolejną pozostaje czekać najbliższe 2 lata.
Dariusz Baszak
Dyrektor ZPSM