Żegnamy Cię Droga Marlenko

31 grudnia 2019 roku zmarła Marlena Makiel-Hędrzak.

W latach 1983-1988 była uczennicą naszego krośnieńskiego “plastyka”. Ukończyła ją z wyróżnieniem, podobnie jak studia w  Instytucie Wychowania Artystycznego  UMCS w Lublinie. Po studiach podjęła pracę w Instytucie Sztuk Pięknych w WSP w Rzeszowie, obecnie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego jako profesor nadzwyczajny prowadząc pracownię rysunku.

Realizowała się artystycznie w rysunku, malarstwie i grafice. Jej twórczość prezentowana była na 30 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych. Osobną dziedziną sztuki, w której Marlena się wypowiadała jest poezja. Subtelne, wrażliwe, pełne głębokich estetycznych i etycznych obserwacji strofy wspaniale korespondują z Jej rysunkami, grafikami, ilustracjami i tworzą jedną artystyczną całość.

Marlena to autorka wielu artykułów i opracowań o sztuce prezentowanych w katalogach oraz na łamach pisma literacko-artystycznego „Fraza”, rocznika Instytutu Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego „Warstwy” i wielu wydawnictw ogólnopolskich i uczelnianych.

Szczycimy się współpracą z naszą wybitną absolwentką. Zawsze gościła na wystawach prac uczniów, pedagogów szkoły. Brała udział w innych ważnych wydarzeniach związanych z naszym krośnieńskim “plastykiem”.
Między innymi dwa razy przyjęła nasze zaproszenie do pracy w Jury Ogólnopolskiego Biennale w „W stronę Fantazji i Wyobraźni”.

Droga Marlenko będzie nam brakowało Twoich mądrych, ciepłych i życzliwych rad i uwag, Twojego szczerego radosnego uśmiechu, taktu i umiejętności roztaczania  aury spokoju, wiary i miłości.

Piszę te słowa w atmosferze minionych Świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszy mi  piękna kolęda dla Nieobecnych i jej optymistyczny przekaz, który łagodzi smutek i żal, gdyż  „ …Odeszli po to by żyć,
I tym razem będą żyć wiecznie…”

Zbigniew Gleń