Wspaniałe sukcesy uczniów PSM I i II st. im. Wandy  Kossakowej w Sanoku

Wspaniałe sukcesy pod koniec roku szkolnego odnieśli uczniowie  PSM I i II st. im. Wandy  Kossakowej w Sanoku. W rozstrzygniętym 20.06.2020r  International Music Competition w Belgradzie ( Serbia) młodzi  akordeoniści zdobyli  7 pierwszych miejsc i 4 drugie ,co  jest najlepszym wynikiem sanockich  uczniów w tym  konkursie w  historii, a biorą  udział w nim regularnie od 8 lat.

Pierwsze miejsca w swoich kategoriach  wiekowych: zdobyli Filip Siwiecki (ze wspaniała punktacją 95 pkt na 100 możliwych), Dawid Siwiecki (94 pkt) i  Kacper Kosztyła (93 pkt) – wszyscy uczniowie PSM II st. Andrzeja Smolika, duet  Filip Siwiecki & Kacper Kosztyła – prowadzony przez Andrzeja Smolika we współpracy z Grzegorzem Bednarczykiem oraz 3 uczniów  PSM I st. Grzegorza Bednarczyka – Kacper Romańczyk, Mateusz Gagatko i Jakub Pyrcak.

Z kolei II m-ca w swoich  kategoriach zdobyli: Kacper Sokół uczeń Grzegorza Bednarczyka oraz Adam Fedak, Julia Cybuch i Wiktoria Kocyłowska z klasy Andrzeja Smolika, podobnie jak Adam Petryk, który uczy się w  Społecznym Ognisku Muzycznym.

Osiągnięcia te są tym cenniejsze, że okres przygotowań do udziału w Konkursie w Belgradzie odbył się w stanie pandemii i z koniecznością prowadzenia lekcji i warsztatów online – co jak  widać przyniosło nadspodziewane efekty.  Konkurs ten odbywa się  poprzez przesłanie drogą elektroniczną nagrań video 2 utworów,  ocenianych  następnie przez Jury. Co ważne do tego międzynarodowego Jury zostało powołanych dwóch nauczycieli sanockiej szkoły – dr Iwona Bodziak oraz  prof. ośw. Andrzej  Smolik, co jest  wybitnym  wyróżnieniem zarówno dla nich jak i sanockiego  środowiska muzycznego. W konkursie  brali udział uczniowie z Polski, Norwegii. Litwy, Serbii,  Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Białorusi, Wietnamu , Chin i wielu najdalszych części Rosji – Sankt  Petersburg, Moskwy czy dalekiej Syberii. Internetowa forma  konfrontacji pozwala na tak szerokie spektrum  uczestników.

   W powyższym Konkursie brała też udział 9 letnia Laura Pietryka, zajęła III miejsce i uzyskała 79 punktów co dopisała do poprzednich sukcesów (Barcelona – I, Odessa – III, Łuck – II. Pokazała tym  samym, że w okresie pandemii nie zwalnia i znowu zadziwia. Jest uczennicą Roberta Handermandera.

Mimo  tego  trudnego czasu także  gitarzyści PSM I i II st. z powodzeniem wzięli udział w Konkursie, wśród nich I miejsca otrzymali: Maja Gaworecka, Anna Marczak, Maja Kot, Maria Kozimor, trio gitarowe w składzie – Zuzanna Krok,  Maja Gaworecka i Anna Marczak oraz  kwartet gitarowy w  składzie: Maria Kozimor, Adam Potoczny, Michał Chmura i Mateusz Wójcik, II  miejsce otrzymali: Zuzanna Krok, Adam Potoczny, Mateusz Wójcik i Michał Chmura. Wszystkich uczniów do konkursu przygotowała dr Iwona Bodziak.

Instrumenty dęte reprezentowała flecistka z klasy  Doroty Zubel, która uzyskała znakomitą pierwszą lokatę w swej kategorii, podobnie jak  skrzypaczka Emilia Linka uczennica Grażyny Dziok.

Gratulujemy młodym wykonawcom, dzięki którym o Sanoku usłyszał cały muzyczny świat i życzymy dalszych sukcesów !!!