Akordeonista Dawid Siwiecki gwiazdą Międzynarodowego Talent Show

Dawid Siwiecki, uczeń kl. II akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku robi furorę w Międzynarodowym Talent Show Muzyki Klasycznej „Virtuosos V4+”, zorganizowanym w Budapeszcie przez Telewizję Węgierską, a emitowanym równocześnie przez telewizję 5 krajów Grupy Wyszehradzkiej i Serbii. Ten 14-letni wybitnie utalentowany wychowanek prof. ośw. Andrzeja Smolika dopiero drugi rok uczy się na akordeonie guzikowym – wcześniej ukończył Szkołę Muzyczną I st. w Dydni na akordeonie klawiszowym pod kierunkiem Grzegorza Bednarczyka – a jego kolejne prezentacje w tym programie budzą zachwyt międzynarodowego Jury. A zasiadają w nim wybitne osobowości muzyczne i medialne z krajów uczestniczących – Węgier, Słowacji, Czech, Polski i Serbii, a także gościnnie „superjurorzy” – Gabriel Prokofiev, Maxim Vengerov, Coco König, w Superfinale będzie to Maestro Placido Domingo.

Entuzjastyczne oceny po każdym występie doprowadziły go już do Superfinału, w którym zaprezentuje się po 2 najlepszych wykonawców z krajów uczestniczących. Najlepiej oceniony przez Jury muzyk z każdego z tych 5 krajów otrzyma tytuł zwycięzcy i nagrodę 15000 euro oraz wielką promocję i pomoc w dalszej karierze artystycznej m.in. poprzez umożliwienie koncertów na estradach świata. Zapraszamy do obejrzenia Finałowego odcinka „Virtuosos V4+” – Superfinału, w którym nastąpią decydujące rozstrzygnięcia i z 10 niezwykle uzdolnionych młodych muzyków zostanie wyłoniona piątka głównych laureatów. A będzie można to obejrzeć w najbliższy piątek, 18 grudnia o godz. 19:00 w TVP Kultura, powtórka w sobotę 19 grudnia w TVP HD o godz. 17:45. Poprzednie odcinki można obejrzeć również na stronie TVP Kultura.

A jaki zachwyt wywołuje Dawid po swoich występach świadczy m.in. wypowiedź Gabrieli Bohacovej – dyrektora wielkiego festiwalu w Czechach: Bardzo wzruszyłam się podczas pierwszego występu Dawida z Polski i po nim dosłownie się rozpłakałam. W jego osobowości było coś wyjątkowego. Młody chłopak, ale wydawało się, że już tyle przeżył, dał nam tak silne emocje, których nie mogłam znieść, szczerze mówiąc. Poruszyła mnie również jego historia, która dała wgląd w jego życie i prawdopodobnie powód, dla którego ma na nas tak emocjonalny wpływ. Jednak mimo wszystkich kłopotów grał z totalną radością i jak zostało powiedziane w jego biografii – podobno muzyka pomaga mu uciec w inną rzeczywistość. Myślę, że mówi nam też, jak ważna jest muzyka.

Nadmienić warto, że Dawid mieszka w Krzywem, naukę w sanockiej szkole muzycznej łączy z nauką w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, a do 4 osobowej reprezentacji Polski w Programie Wirtuozi zakwalifikował się w wyniku konkursowych przesłuchań – castingu w Studio Koncertowym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie – uczestniczyło w nim jeszcze 2 innych akordeonistów z Sanoka – Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła, którzy również zebrali świetne oceny … Do castingu zaś cała uzdolniona sanocka trójka została zaproszona po wysłaniu i ocenie nagrań video.

Wszystkie nagrania z tego przesłuchania, które było finałem na szczeblu ogólnopolskim, można obejrzeć na stronie Virtuosos V4+ – www.virtuosos.com.
Filip Siwiecki: https://www.youtube.com/watch?v=vkoTtAU2aDE
Kacper kosztyła: https://www.youtube.com/watch?v=-59gDTTHnHQ&feature=share
Dawid Siwiecki: https://www.youtube.com/watch?v=daCC41rOE60&t=36s