Ponad setka artystów w kantacie o Łukasiewiczu

„Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu” to artystyczna inicjatywa podkarpackich dyrygentów: Katarzyny Sobas i Grzegorza Oliwy. Imponująca, bo skupiająca na scenie blisko stu pięćdziesięciu wykonawców, w tym ponad setkę dzieci i młodzieży. Prapremiera odbędzie się w warszawskim Teatrze Polskim już 12 grudnia.

W ramach kończącego się Roku Łukasiewicza artyści muzycy zabiorą widzów w emocjonującą podróż po życiu i działalności tego wybitnego polskiego naukowca, wynalazcy, działacza społecznego i niepodległościowego. Premiera zaplanowana na grudzień to nie tylko zwieńczenie 200. rocznicy jego urodzin, ale też wyjątkowy akcent na otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Występ w ramach inauguracji tego ostatniego zaplanowany jest na 16 grudnia. Kolejna odsłona widowiska będzie miała miejsce 19 grudnia w RCKP w Krośnie.

Przy powstaniu kantaty współpracowali: autorka słów Monika Partyk – krakowska poetka oraz rzeszowski kompozytor i aranżer Krzysztof Mroziak. Chóry szkół muzycznych ćwiczyły pod kierunkiem Katarzyny Sobas, Agnieszki Tomaszek i Grzegorza Oliwy, a mielecka orkiestra przygotowywała się pod opieką Ryszarda Kuska. Do projektu dołączył też Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Całością wykonania pokierują Katarzyna Sobas oraz Grzegorz Oliwa. Cały projekt to duże wyzwanie artystyczne, ale i logistyczne, bo wykonawcy, których jest grubo ponad setka, na co dzień mieszkają i uczą się w innych miejscowościach.

W ramach kantaty powstało dwanaście unikatowych utworów, przybliżających życie i działalność Ignacego Łukasiewicza, nie tylko pod kątem jego najsłynniejszego osiągnięcia, ale też osobowości. Całość składa się na imponujące w formie i przejmujące w treści widowisko sceniczne, wychodzące
swoim zasięgiem poza region Podkarpacia.

Widowisku towarzyszy prezentacja deskalu autorstwa prekursora tej formy streetartu Arkadiusza Andrejkowa, który przedstawia osobę Ignacego Łukasiewicza i był prezentowany na Expo 2020 w Dubaju jako forma promocji województwa podkarpackiego. Widzowie będą także mieli okazję obejrzeć prace wykonane techniką linorytu nawiązujące do osoby i działalności Łukasiewicza, które przygotowały dzieci, członkowie koła plastycznego w Dobkowicach pod opieką Jerzego Jankowskiego.

Kalendarz występów:

 • Prapremiera
  12 grudnia 2022 r., godz. 17.00 – Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
 • Premiera
  16 grudnia 2022 r. – Podkarpackie Centrum Nauki „ Łukasiewicz” w Jasionce (wydarzenie zamknięte)
  19 grudnia 2022 r., godz. 18.00 – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Bezpłatne wejściówki na prapremierę 12 grudnia w Warszawie można rezerwować poprzez formularz na stronie: https://bit.ly/3XELPlT

Bezpłatne wejściówki na widowisko 19 grudnia w Krośnie będzie można rezerwować wkrótce na stronie RCKP w Krośnie.

„Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu” https://www.youtube.com/watch?v=tjlerjmzlLg&t=3s

 • autorka tekstów: Monika Partyk
 • kompozytor: Krzysztof Mroziak
 • dyrygenci: Katarzyna Sobas, Grzegorz Oliwa
 • przygotowanie chóru: Agnieszka Tomaszek
 • przygotowanie orkiestry: Ryszard Kusek
 • soliści: Agnieszka Sobas, Kacper Bator
 • narratorzy: Andrzej Ferenc, Paweł Gładyś

Chór dziecięcy złożony z uczniów szkół muzycznych z Podkarpacia:

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie
 • Szkoła Muzyczna I stopnia w Rymanowie
 • Szkoła Muzyczna I stopnia w Ropczycach
 • Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jeżowem
 • Szkoła Muzyczna I stopnia w Błażowej

Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu

Zadanie zrealizowano w ramach programu “Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, przy wsparciu ze środków Województwa Podkarpackiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w partnerstwie z Biurem Programu „Niepodległa”. Wydarzenie honorowym patronatem objęła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.