Emilia Linka z PSM I i II st. w Sanoku zdobywa kolejne nagrody..

Emilia Linka – trzynastoletnia skrzypaczka z klasy skrzypiec Grażyny Dziok w Państwowej Szkole Muzycznej ll st. w Sanoku zdobywa kolejne nagrody i uznanie dla swojego talentu. Pod koniec października tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Już kilka dni później wzięła udział w lV Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej imienia Wandy Wiłkomirskiej. Konkurs odbywał się w dniach od 8 do 13 listopada w Częstochowie. Znakomite jury  podkreśliło, że poziom tego konkursu był niezwykle wysoki. Nie było łatwo ocenić ponad setkę młodych ludzi, których wykonania były przepiękne i nie było żadnych słabych, czy nawet średnich produkcji.

Emilia zaprezentowała wymagający i zróżnicowany program: Adagio z l sonaty g- moll na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha, Kaprys nr 5 z op. 1 Nicolo Paganiniego oraz wirtuozowski Polonez koncertowy D-dur op. 4 Henryka Wieniawskiego.

Jej występ zaowocował zdobyciem drugiej nagrody na tym dużym i trudnym konkursie. Emilia doskonale się zaprezentowała i świetnie poradziła sobie z  dodatkowym stresem związanym z obecnością  kamer, gdyż cały konkurs był transmitowany na żywo i miał wielu słuchaczy w Polsce i za granicą. Prezentacje z każdego dnia przesłuchań oraz z koncertu laureatów dostępne są na kanale Akademii Filmu i Telewizji  (youtube).  Udział w konkursach nie jest celem samym w sobie, ale jest przede wszystkim możliwością koncertowania dla publiczności. Ten tak ważny dla młodych polskich wiolinistów konkurs, jako jeden  z niewielu, daje laureatom taką możliwość. Zwieńczeniem występu Emili Linki było przyznanie jej nagrody specjalnej konkursu, tzn, koncertu z Orkiestrą Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.