Zmarł Profesor Wiktor Jędrzejec

Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o śmierci Profesora Wiktora Jędrzejca – wybitnego grafika, malarza, Prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł 20 lipca 2019 r.

W latach 2009-2016 pełnił obowiązki Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym czasie miałem wielki zaszczyt i przyjemność poznać Pana Profesora. Wielokrotnie uczestniczyłem w naradach, szkoleniach i sympozjach, w których Profesor Jędrzejec dzielił się z dyrektorami szkół plastycznych swoją wiedzą i doświadczeniem.

Miałem też okazję uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych szkół artystycznych wraz z Profesorem Jędrzejcem. Z wielką przyjemnością zawsze słuchałem Jego wystąpień, pełnych ciepła i uznania dla tych, którzy tworzą polskie szkolnictwo artystyczne.

Dwukrotnie gościłem Dyrektora Jędrzejca w murach naszej szkoły. Żywo interesował się naszymi problemami, sukcesami i bolączkami.

Jesienią 2014 r. uczestniczyłem w wernisażu wystawy Profesora Jędrzejca w Jego rodzinnym Przeworsku. Podziwiałem wspaniałe grafiki i obrazy. W katalogu do wystawy Profesor Jędrzejec wpisał mi następujące słowa: “Ta wizyta była dla mnie bardzo miła. Dziękuję”.

Ja dziękuję Panie Profesorze za to, że dane mi było Pana poznać.

Zbigniew Gleń